Albert Månsson hugger hål i isen.

Näsum
Räddare av Albert var framlidne konstnär Bertil Landelius, Klagstorp och snickaren Einar Olofsson i Vånga. Olofsson hade hållit på med att bygga en
bastu åt framlidne Torsten Roos på Hambarraudden.

Albert Månsson blir räddad undan en säker död. (Teckning Bertil Landelius)

Det var en blåsig och mulen dag med snöbyar från öster, då Olofsson hörde skrik från Ivösjön men såg inget ute på sjön. Efter nära en timmes tid for han med motorcykel till Bertil på närbelägna Källsudden. De observerade då en person på ett isflak nära Ivön. För att rädda den nödställde släpade de Bertils eka på isen ut till öppet vatten. Olofsson satte sig vid årorna och de rodde ut till den nödställde pimpelfiskaren Albert Månsson från Västanå. Han stod på ett isflak, som drivit nära två kilometer, och befann sig några hundratal meter utanför Ivön söder om Fläskholmen. Albert hade inte kunnat ta sig i land på Ivön , då isflaket hade stött emot en stor ansamling av krossad is. Isflaket Albert stod på var på ungefär 100 kvadratmeter stort och höll på att brytas sönder av vågorna. Han hade snart drunknat bland ismassorna!
Albert och Bertil hade tidigare kommit i konfrontation. Bertil hade byggt risvasar i Sjöjiesviken helt nära sin båtbrygga, där familjen badade om somrarna. Då Albert satt och metade aborre vid vasarna kändes det som ett intrång, vilket han blivit upplyst om.
Därför var isfararen ytterst tveksam att komma över i båten! Motvilligt överlämnade han pimpelutrustning, aborrfångst, isbill och spark till mannarna i båten – till sist kom han själv över i den säkrare farkosten.
Båten roddes genom isen iland på Ivösjön i Almebodaviken söder om Fläskholmen. De gick sedan fram till gruvfogdens hus vid Ivöklack och beställde taxi. Via chaufför Edvin Nilsson kom man hem. Bertil var blåfrusen då han varit tunnklädd men hustrun Rut gav honom värmande kaffe och en stor sup. Bertil betalade taxin. Efter det att Albert sluta skrika på hjälp var han mållös. En chockad storfiskare kom hem till Västanå i taxi.

Text: Brodde Almer
Utdrag ur Näsums Hembygds- o Fornminnesförenings årsbok 2005

Föregående artikelKulturkalas med bovar och poliser på Borre Museum
Nästa artikelVi presenterar Bromöllas Lucia 2025 – Matilda Hallberg!