Jämshög
I hjärtat av Blekinge är Jämshög scoutkår en plats där barn och unga får växa genom äventyr och gemenskap. Jämshögs scoutkår är Raised by Adventure. Det betyder att de växer och formas med varandra.
Kåren erbjuder verksamhet för alla åldrar – från de allra yngsta till unga vuxna. Familjescouterna riktar sig till barn mellan 0–8 år tillsammans med föräldrar och har sina träffar var tredje lördag kl. 10:00–13:00, med terminsstart den 30 augusti.
För skolbarn och ungdomar sker möten varje onsdag kl. 18:00–19:30. Deltagarna är indelade i olika åldersgrupper: Spårarna (åk 2–3), Upptäckarna (åk 4–5), Äventyrarna (åk 6–8), Utmanarna (åk 9–18 år) samt Rover (18–25 år).
I Jämshög scoutkår handlar scouting om mer än bara friluftsliv, det är en plats för personlig utveckling, samarbete och glädje. Varje möte är ett nytt äventyr, där deltagarna får prova på nya utmaningar i trygg gemenskap.
Här finns ett äventyr för alla – oavsett vem du är.
För mer info kontakta oss på e-mail:
Jamshog.scout@gmail.com
Varmt välkommen till Jämshögs scoutkår!

Foto: Jämshögs Scoutkår

Föregående artikelNordenbergsskolans 50-årsjubileum startade med skollopp
Nästa artikelUF Contact Olofström