Kimona välkomnar er till Nya Korsets Kraft

Bromölla
Den 1 augusti i år öppnade återigen en secondhandbutik på Industrigatan 19 i Bromölla. Nya Korsets Kraft erbjuder över 400 kvm fyllda med mängder av secondhandprylar.

Kimona välkomnar er till Nya Korsets Kraft

Kimona, som tidigare drev secondhandbutiken En Trappa Ner i Bromölla, var ute och körde med en vän när hon såg att den här lokalen stod tom. Hon blev genast förälskad i platsen och ringde fastighetsägaren, som blev glad över att en secondhandbutik skulle öppna där.
I en och en halv månad arbetade Kimona med flytten från den gamla lokalen till den nya, och passade samtidigt på att byta namn till Nya Korsets Kraft. För henne är det viktigt att det verkligen känns som en secondhandbutik – det ska vara ordning och reda, lätt att hitta och priserna ska vara rimliga.
Nya Korsets Kraft är med i en förening som arbetar med välgörenhet. De stöttar Rädda Barnen och Frälsningsarmén i deras arbete både när och fjärran. Föreningen har också startat en egen insamling som heter Ärlig Närvaro, där man främst hjälper barn i Nigeria med mat, vatten och skola. En del av intäkterna från butiken går till denna insamling.
På öppningsdagen strömmade kunderna in och det blev kö för att komma in. Kunderna är mycket nöjda, och många har redan blivit stamkunder som kommer ofta. ”Det är så kul”, säger Kimona. ”Folk är sociala, trevliga och det skojas mycket. Stämningen är lättsam och ibland känns det nästan som att vi är en familj.”

Här finns något för alla.

Något som Kimona tycker är väldigt lustigt är när en kund frågar efter något specifikt som inte finns i butiken – och det kommer in redan nästa dag. ”Det har hänt flera gånger”, berättar hon och skrattar.
Det finns många fördelar med att ha flyttat till Industrigatan 19. Lokalen är större och luftigare, vilket gör att butiken kan ta emot fler prylar. Nu satsar man också på att ta in mer kläder.

Text & Foto: Monica Oredsson

Föregående artikelNytt nummer av INFO-Bladet hamnade i lådan i dag.
Nästa artikelByaträff i Gualöv engagerade invånare och politiker